Rak dojke se ranije dijelio u dvije glavne grupe na osnovu prisustva proteina HER2 (ljudski epidermalni faktor rasta 2):

  • HER2-pozitivni rak dojke – tumori s povećanim nivoom HER2 proteina, koji uzrokuje brži rast kancerogenih ćelija.
  • HER2-negativni rak dojke – tumori koji nemaju povećan nivo ovog proteina, pa se sporije šire.

Međutim, zahvaljujući napretku u medicini, danas znamo da postoji dodatna podjela među HER2-negativnim tumorima. Ljekari sada razlikuju:

  • HER2-niski rak dojke – ima mali broj HER2 proteina.
  • HER2-ultraniski rak dojke – ima još manju količinu HER2 proteina, ali nije potpuno HER2-negativan.

Ova preciznija podjela je važna jer donosi nove mogućnosti liječenja pacijenticama koje ranije nisu imale ciljane terapije za svoj tip tumora.

Zašto je HER2 protein važan?

HER2 protein se ponaša kao “antena” na površini ćelija raka. Kada se dva HER2 proteina spoje, oni šalju signal ćeliji da se razmnožava.

  • Kod HER2-pozitivnog karcinoma, postoji previše ovih proteina, pa ćelije dobijaju previše signala za rast, što dovodi do nekontrolisanog širenja raka.
  • Kod HER2-niskog i HER2-ultraniskog karcinoma, HER2 proteini su prisutni, ali u malim količinama, pa su ti tumori ranije smatrani neosjetljivima na HER2-ciljane terapije.

Međutim, novija istraživanja pokazuju da čak i mali broj HER2 proteina može biti dovoljan da se iskoriste nove vrste terapija.

Kako se HER2 status određuje?

Da bi se utvrdilo koliko HER2 proteina ima u kancerogenim ćelijama, doktori uzimaju uzorak tumora biopsijom i analiziraju ga u laboratoriji. Koristi se metoda imunohistohemije (IHC), koja tumore rangira prema nivou HER2 proteina na skali od 0 do 3:

IHC rezultat Šta znači?
3+ HER2-pozitivni tumor
2+ Potreban dodatni FISH test*
1+ HER2-niski tumor
> 0 do < 1 HER2-ultraniski tumor
0  HER2-negativni tumor

(*Ako je rezultat 2+, dodatni FISH test određuje da li je tumor HER2-pozitivan ili HER2-nizak.)

HER2-ultraniski tumori imaju HER2 proteine, ali u još manjoj količini nego HER2-niski. Iako su dugo smatrani HER2-negativnima, novija istraživanja pokazuju da bi ipak mogli reagovati na određene terapije.

Kako se liječi HER2-ultranisko pozitivni rak dojke?

Ranije su HER2-ciljane terapije, poput trastuzumaba (Herceptin), bile namijenjene samo HER2-pozitivnim tumorima. Ove terapije djeluju tako što blokiraju HER2 protein i sprečavaju ga da daje signale za rast ćelija karcinoma.

S vremenom su razvijeni još jači lijekovi, poput trastuzumab derukstekana (Enhertu), koji ne samo da blokiraju HER2 protein, već i unose kemoterapiju direktno u ćelije raka.

Šta kažu istraživanja?

  • U kliničkoj studiji iz 2022. godine, objavljenoj u časopisu The New England Journal of Medicine, pacijentice sa HER2-niskim rakom dojke liječene trastuzumab derukstekanom (T-DXd) živjele su gotovo dvostruko duže u odnosu na one koje su primale tradicionalnu kemoterapiju.
  • Nedavno je još jedna studija pokazala da isti lijek može imati pozitivan efekat i kod pacijentica sa HER2-ultraniskim tumorima.

To znači da bi pacijentice koje su ranije smatrane HER2-negativnima sada mogle imati novu opciju liječenja.

Trenutne i buduće opcije liječenja

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) trenutno je odoborila trastuzumab derukstekan za liječenje HER2-pozitivnog i HER2-niskog metastatskog karicnoma dojke (stadij 4, kada se rak proširio na druge dijelove tijela).

Iako terapija još nije zvanično odobrena za HER2-ultraniski tip karcinoma dojke, dosadašnja istraživanja pokazuju da postoji velika vjerovatnoća da će u budućnosti biti dostupna i za ovu grupu pacijentica.

Šta ovo znači za pacijentice?

Ova nova otkrića donose nadu ženama koje su ranije imale manje opcija za liječenje. Ako vam je dijagnostikovan HER2-niski ili HER2-ultraniski raktip karcinoma dojke, važno je razgovarati sa svojim ljekarom o mogućnostima liječenja i uključivanju u kliničke studije koje testiraju nove terapije.


Za više korisnih informacija posjetite naš blog.

Izvor: Mayo Clinic