Ukoliko pregledi ili snimci pokažu da biste mogli imati rak dojke, vaš ljekar vas može uputiti na biopsiju dojke kako bi se sa sigurnošću utvrdilo da li imate karcinom. Najčešće će se raditi o iglenoj biopsiji (CNB) ili aspiraciji tankom iglom (FNA). Međutim, u pojedinim situacijama kada rezultati iglene biopsije nisu jasni, možda će biti potrebna hirurška biopsija (ponekad nazvana i otvorena biopsija).

Šta je hirurška biopsija?

Kod ove vrste biopsije koristi se operacija da se ukloni cijelo ili dio sumnjivog područja kako bi se provjerilo prisutvo kancerogenih (malignih) ćelija.

Postoje dvije vrste hirurških biopsija:

  • Incizijska biopsija uklanja samo dio abnormalnog područja.
  • Ekscizijska biopsija uklanja cijeli tumor ili abnormalno područje. Također se može ukloniti i dio (margina) normalnog tkiva dojke oko tumora.

Preoperativna lokalizacija za vođenje hirurške biopsije

Ako se promjena u vašoj dojci može napipati, hirurg može obaviti biopsiju koristeći osjet dodira kao vodič.
Međutim, ukoliko se promjena ne može napipati i/ili je teško pronaći, prije operacije se može uraditi test sa snimkom, poput mamograma, ultrazvuka ili magnetne rezonance (MRI), kako bi se pomoglo postaviti žicu ili drugi lokalizacijski uređaj (kao što su radioaktivno ili magnetno sjeme, ili radiofrekventni reflektor) u sumnjivo područje. To pomaže hirurgu da pronađe mjesto na kojem se desila maligna promjena. Ovaj postupak se zove preoperativna lokalizacija.

Kod lokalizacije žicom, vaša dojka se anestezira, a zatim se pomoću snimke vodi tanka, šuplja igla do abnormalnog područja. Kada vrh igle stigne na pravo mjesto, kroz središte igle se postavlja tanka žica. Mali kuk na kraju žice drži je na mjestu, dok drugi kraj ostaje izvan dojke. Igla se tada izvadi. Potom odlazite u operacionu salu s postavljenom žicom u dojci. Hirurg koristi žicu kao vodič do područja koje treba ukloniti. Ova metoda se obično izvodi istog dana kada i operacija.

Kod novijih metoda lokalizacije, lokalizacijski uređaj se postavlja u sumnjivo područje prije dana vaše operacije, tako da to ne morate obaviti na jutro operacije. Radioaktivna ili magnetna sjemena (sitne čestice koje emituju vrlo malu količinu radijacije ili stvaraju mala magnetna polja) ili radiofrekventni reflektori (mali uređaji koji emituju signal koji može prepoznati uređaj držan iznad dojke) mogu se potpuno postaviti unutar dojke (za razliku od žice koja se koristi za lokalizaciju). Hirurg tada pomoću ručnog detektora u operacionoj sali može pronaći sumnjivo područje.

Šta možete očekivati ako imate hiruršku biopsiju

Tokom hirurške biopsije

Hirurška biopsija se rijetko obavlja u ljekarskoj ordinaciji. Najčešće se radi u ambulantnom odjelu bolnice ili u hirurškom centru. Obično vam se daje lokalna anestezija (lijek za umrtvljivanje), uz intravensku (IV) sedaciju koja vas čini pospanim. Druga opcija je da se biopsija obavi pod općom anestezijom (gdje vam se daju lijekovi da vas uspavaju i da ne osjećate bol).

Koža dojke se reže, a doktor uklanja sumnjivo područje. Vjerovatno ćete trebati šavove nakon hirurške biopsije, a pritisak se može primijeniti nakratko kako bi se smanjilo krvarenje. Nakon toga, područje se prekriva sterilnim zavojem.

Nakon hirurške biopsije

Biopsija može izazvati krvarenje, modrice ili oticanje. To može učiniti da dojka izgleda veća nakon biopsije. To najčešće nije razlog za zabrinutost, a modrice i oticanje će s vremenom nestati. Vaš doktor ili medicinska sestra će vam objasniti kako se brinuti o mjestu biopsije, koliko (i koliko dugo) trebate ograničiti aktivnosti, te kada biste trebali kontaktirati njih ako imate bilo kakvih problema.

Hirurška biopsija može ostaviti ožiljak. Također, možete primijetiti promjenu oblika dojke, ovisno o tome koliko je tkiva dojke uklonjeno.

Šta pokazuje hirurška biopsija?

Patolog će analizirati biopsijsko tkivo pod mikroskopom kako bi utvrdio prisustvo kancerogenih ćelija.

Pitajte svog doktora kada možete očekivati rezultate biopsije. Sljedeći koraci će zavisiti od rezultata biopsije.
Ako u biopsiji nisu pronađene kancerogene ćelije, vaš doktor će razgovarati s vama o tome da li su potrebni neki drugi testovi, kao i kada biste trebali imati sljedeći mamogram i druge kontrolne preglede.
Ako se utvrdi da imate karcinom dojke, mogu se obaviti dodatni laboratorijski testovi na tkivu kako bi se saznalo više o vašem tipu karcinoma i kako ga najbolje liječiti. Vaš doktor će s vama razgovarati o tim testovima i o tome koji će biti sljedeći koraci u liječenju.

Više o korisnim temama možete pročitati na našem blogu.

Izvor: American Cancer Society