Invazivni lobularni karcinom (ILC) je relativno rjeđa vrsta karcinoma dojke sa jedinstvenom biologijom.
Invazivni lobularni karcinom (ILC) je karcinom dojke koji počinje u lobulama, žlijezdama u dojci koje proizvode mlijeko. “Invazivni” znači da se rak proširio izvan lobula u okolna tkiva dojke.
ILC se razlikuje od češćeg invazivnog duktalnog karcinoma (IDC). IDC počinje u mliječnim kanalima koji prenose mlijeko iz lobula do bradavice. Oko 10–15% dijagnoza karcinoma dojke čini ILC, dok otprilike 85%–90% otpada na IDC.
ILC ima posebnu biologiju zbog koje se ponaša drugačije od IDC-a, što ga čini težim za otkriti.
Simptomi invazivnog lobularnog karcinoma
U mnogim slučajevima, invazivni lobularni karcinom ne izaziva simptome i otkriva se nakon što ljekar uoči sumnjivo područje na mamografiji tokom rutinskog pregleda.
U drugim slučajevima, vi ili vaš ljekar možete napipati zadebljalo ili otečeno područje u dojci. ILC rjeđe izaziva tvrd čvor u odnosu na druge vrste karcinoma dojke. To je zato što ćelije lobularnog karcinoma dojke obično rastu u pravim linijama, formirajući sloj umjesto čvora.
Bilo koja od sljedećih neuobičajenih promjena na dojci može biti prvi znak invazivnog lobularnog karcinoma:
-
oticanje cijele dojke ili njenog dijela
-
iritacija kože
-
uvlačenje kože, ponekad nalik kori narandže
-
promjene u teksturi kože dojke
-
bol u dojci ili bradavici
-
iscjedak iz bradavice (osim majčinog mlijeka)
-
uvlačenje bradavice
-
crvenilo, ljuštenje ili zadebljanje kože bradavice ili dojke
-
čvor ili otok u području pazuha
-
jedna dojka izgleda veća od druge
Dijagnoza invazivnog lobularnog karcinoma
Invazivni lobularni karcinom može biti teže otkriti nego neke druge vrste karcinoma dojke. To je zato što ILC ćelije mogu rasti u linijama, a ne u skupinama, pa možda neće biti mase koja se može napipati ili uočiti na mamografiji. Zbog toga je veoma važno da obavijestite svog ljekara o bilo kakvim promjenama na dojkama koje bi mogle ukazivati na ILC, poput promjene teksture kože dojke ili uvlačenja bradavice.
Dijagnoza invazivnog lobularnog karcinoma uključuje kombinaciju postupaka i gotovo uvijek uključuje:
-
fizički pregled dojke
-
biopsiju (Pročitajte: Biopsija dojke)
Dodatni dijagnostički pregledi koji se mogu koristiti za otkrivanje ILC-a uključuju:
-
ultrazvuk
-
magnetnu rezonancu dojki (MRI)
Stadij invazivnog lobularnog karcinoma
Stadij invazivnog lobularnog karcinoma određuje se prema karakteristikama karcinoma, kao što su njegova veličina i da li ima hormonske receptore. Stadij karcinoma pomaže vama i vašem ljekaru da:
-
odredite prognozu, odnosno vjerovatni ishod bolesti
-
odlučite o najboljim mogućnostima liječenja
-
utvrdite da li bi određene kliničke studije mogle biti dobra opcija za vas
Nakon što se postavi dijagnoza invazivnog lobularnog karcinoma, ljekar će uraditi dodatne testove kako bi prikupio podatke o karakteristikama karcinoma. Ovi testovi, zajedno s rezultatima biopsije, čine dijelove vašeg patohistološkog nalaza.
Korisno je pročitati: Patološki nalaz: vrste informacija
Podaci koji se obično navode u patohistološkom nalazu uključuju:
-
veličinu karcinoma dojke
-
Nottinghamovu gradaciju karcinoma
-
nekrozu tumora
-
margine tumora
-
limfovaskularnu invaziju
-
status limfnih čvorova
-
hormonski receptor status (Pročitajte: Status hormonskih receptora kod karcinoma dojke)
-
brzinu rasta tumorskih ćelija (Ki-67 indeks proliferacije)
Općenito, stadij invazivnog lobularnog karcinoma opisuje se brojem na skali od I do IV.
Stadiji I, II i III opisuju rani stadij karcinoma.
Stadij IV, koji se takođe naziva metastatski, opisuje karcinom koji se proširio izvan dojke na druge dijelove tijela. Uobičajena metastatska mjesta su kosti i jetra. Međutim, metastatski ILC se takođe može proširiti na druga mjesta, kao što su želudac i mokraćna bešika.
Pročitajte više: Metastatski karcinom dojke
Liječenje invazivnog lobularnog karcinoma
Kao i kod invazivnog duktalnog karcinoma, liječenje invazivnog lobularnog karcinoma zavisi od karakteristika i stadija karcinoma. Liječenje može uključivati:
-
hirurški zahvat
-
radioterapiju (zračenje)
-
kemoterapiju
-
hormonsku terapiju
-
ciljanu terapiju
-
imunoterapiju
Kontrolni pregledi nakon liječenja ILC-a
Zahvaljujući boljim dijagnostičkim testovima i napretku u liječenju karcinoma, osobe danas žive duže nego ikada nakon dijagnoze karcinoma dojke. Stručnjaci procjenjuju da u Sjedinjenim Američkim Državama ima više od 4 miliona osoba koje su preživjele karcinom dojke.
Ipak, zbog liječenja koje su primile, mnoge osobe koje su preživjele karcinom dojke imaju povećan rizik od razvoja drugih bolesti kako stare, uključujući visok krvni pritisak, srčane bolesti i osteoporozu. Ako ste završili liječenje invazivnog lobularnog karcinoma, važno je da imate kvalitetan plan praćenja i njege.
Vaš ljekar vam može pomoći da napravite plan kontrolnih pregleda koji uključuje redovne preglede radi praćenja vašeg općeg zdravlja, nuspojava liječenja i drugih važnih aspekata. Plan kontrole može sadržavati:
-
testove koje trebate obaviti
-
koji ljekari naručuju testove
-
raspored kada treba obaviti testove
-
preporuke za zdrav način života
-
izvore i informacije ako vam je potrebna dodatna pomoć
Podtipovi invazivnog lobularnog karcinoma
Postoji nekoliko podtipova invazivnog lobularnog karcinoma, koji se obično nazivaju prema tome kako ćelije izgledaju pod mikroskopom. Simptomi, dijagnoza, stadij, mogućnosti liječenja i njega nakon liječenja isti su za sve podtipove ILC-a.
-
Klasični ILC je najčešći oblik invazivnog lobularnog karcinoma i sastoji se od malih ćelija raka koje invaziraju stromu, vezivno tkivo koje okružuje kanale i lobule dojke. Ćelije klasičnog ILC-a obično invaziraju stromu u obrascu “u jednom redu” (jedna po jedna ćelija).
-
Solidni ILC – ćelije rastu u velikim pločama sa malo strome između.
-
Alveolarni ILC – ćelije rastu u grupama od 20 ili više.
-
Tubulolobularni ILC – ćelije rastu u obrascu “u jednom redu”, ali neke ćelije takođe formiraju male strukture nalik cjevčicama.
-
Pleomorfni ILC – ćelije izgledaju drugačije u odnosu na ćelije klasičnog ILC-a. Veće su, a jedra ćelija (centralni dio svake ćelije koji sadrži genetski materijal) se međusobno razlikuju. Pleomorfni ILC može takođe sadržavati i ćelije u obliku prstena (signet ring cells), koje su ispunjene sluzi koja potiskuje jedro na jednu stranu.
Edukacija može spasiti zdravlje i živote. Pročitajte više tekstova na našem blogu.
Izvor: Breastcancer.org