Dijagnoza raka dojke često počinje pregledom i razgovorom o vašim simptomima. Pregledi sa snimcima mogu ispitati tkivo dojke kako bi se utvrdilo postoje li abnormalnosti. Da bi se potvrdilo postojanje raka, uzima se uzorak tkiva iz dojke za analizu.

Pregled dojki

Tokom kliničkog pregleda dojki, doktor pregleda dojke tražeći bilo šta što nije uobičajeno. To može uključivati promjene na koži ili bradavici. Zatim doktor opipava dojke tražeći kvržice. Također, detaljno pregleda područje ključnih kostiju i pazuha tražeći kvržice.

Mamogram

Mamogram je rendgenski snimak tkiva dojke. Mamogrami se obično koriste za skrining raka dojke. Ukoliko skrining mamogram otkrije nešto sumnjivo, možda ćete morati uraditi dodatni mamogram kako biste detaljnije pregledali to područje. Ovaj detaljniji mamogram naziva se dijagnostički mamogram. Često se koristi za temeljitiji pregled obje dojke.

mamogram

Mamogram

Tokom mamograma, stojite ispred rendgenskog aparata posebno dizajniranog za mamografiju. Tehničar postavlja vašu dojku na platformu i podešava visinu platforme u skladu s vašom visinom. Tehničar vam pomaže da pravilno postavite glavu, ruke i torzo kako bi se dobio nesmetan pregled dojke.

Ultrazvuk dojke

Ultrazvuk koristi zvučne valove za stvaranje snimke struktura unutar tijela. Ultrazvuk dojke može pružiti vašem ljekaru više informacija o kvržici u dojci. Na primjer, ultrazvuk može pokazati da li je kvržica čvrsta masa ili cista ispunjena tekućinom. Ove informacije pomažu ljekaru da odluči koje dodatne pretrage su potrebne.

MRI dojke

MRI aparati koriste magnetsko polje i radio valove kako bi stvorili slike unutrašnjosti tijela. MRI dojke može stvoriti detaljnije snimke dojki. Ova metoda se ponekad koristi za temeljitiji pregled zahvaćene dojke ili za otkrivanje raka u drugoj dojci. Prije MRI pregleda dojki, obično se dobija injekcija kontrastnog sredstva. Kontrastno sredstvo pomaže da tkivo bude vidljivije na slikama.

MRI dojki

MRI dojke

MRI dojke podrazumijeva ležanje licem prema dolje na podstavljenom stolu za skeniranje. Dojke se smještaju u šuplji prostor na stolu. U tom prostoru nalaze se zavojnice koje primaju signale iz MRI uređaja. Sto se zatim uvlači u veliki otvor MRI aparata.

Uzimanje uzorka ćelija dojke za testiranje

Biopsija je procedura kojom se uzima uzorak tkiva za testiranje u laboratoriju. Da bi se dobio uzorak, liječnik ubacuje iglu kroz kožu u tkivo dojke. Igla se usmjerava pomoću snimki stvorenih rendgenom, ultrazvukom ili drugom vrstom snimanja. Kada igla dosegne pravo mjesto, liječnik koristi iglu da izvadi tkivo iz dojke. Često se na mjestu odakle je uzet uzorak postavlja mali metalni marker. Ovaj marker će biti vidljiv na budućim snimcima i pomoći će timu da prati to područje.

Iglena biopsija dojke

Iglena biopsija dojke

Iglena biopsija koristi dugu, šuplju cjevčicu za uzimanje uzorka tkiva. Ovdje se radi biopsija sumnjive kvržice u dojci. Uzorak se šalje u laboratorij na testiranje i procjenu od strane ljekara specijalista, patologa. Patolozi su specijalizirani za analizu krvi i tjelesnog tkiva.

Testiranje ćelija u laboratoriju

Uzorak tkiva iz biopsije šalje se u laboratorij na testiranje. Testovi mogu pokazati da li su ćelije u uzorku kancerogene. Drugi testovi daju informacije o vrsti raka i brzini njegovog rasta. Posebni testovi pružaju dodatne informacije o ćelijama raka. Na primjer, testovi koji mogu otkriti prisustvo hormonskih receptora na površini ćelija. Vaš doktor koristi rezultate ovih testova kako bi napravio plan liječenja.

Određivanje stadija raka dojke

Nakon što vaš doktor dijagnosticira rak dojke, možda ćete trebati dodatne pretrage kako bi se utvrdio stadij raka. Vaš doktor koristi informacije o stadiju raka kako bi procijenio prognozu.

Potpune informacije o stadiju vašeg karcinoma možda neće biti dostupne dok ne prođete kroz operaciju karcinoma dojke.

Testovi i procedure koji se koriste za određivanje stadija raka dojke mogu uključivati:

  • Krvne testove, poput kompletne krvne slike i testova koji pokazuju funkciju bubrega i jetre;
  • Scintigrafiju kostiju;
  • CT skeniranje;
  • MRI;
  • Pozitronsku emisijsku tomografiju (PET skeniranje).

Nisu svim pacijentima potrebni ovi testovi. Vaš ljekar odabire odgovarajuće testove na osnovu vaše specifične situacije.

Stadiji raka dojke kreću se od 0 do 4. Niži broj znači da je rak manje napredovao i veća je vjerovatnoća izlječenja. Stadij 0 raka dojke znači da je rak ograničen unutar mliječnog kanala i nije se proširio u tkivo dojke. Kako rak napreduje u tkivo dojke i postaje ozbiljniji, stadiji postaju viši. Stadij 4 karcinoma dojke znači da se rak proširio na druge dijelove tijela.

Budite informisani kako očuvati i unaprijediti vaše zdravlje. Pratite naš blog.

Izvor: Mayo Clinic