Kalcifikacije dojke su naslage kalcijuma u tkivu dojke. Pojavljuju se kao bijele tačkice ili mrlje na mamogramu. Kalcifikacije dojke su česte na mamogramima, posebno kod žena starijih od 50 godina. Iako su kalcifikacije dojke najčešće benignog karaktera (nekancerozne), određeni obrasci kalcifikacija — poput zbijenih skupina nepravilnog oblika i finog izgleda — mogu ukazivati na rak dojke ili prekancerozne promjene u tkivu dojke.
Na mamogramu, kalcifikacije dojke mogu se pojaviti kao makrokalcifikacije ili mikrokalcifikacije.
- Makrokalcifikacije. One se pojavljuju kao velike bijele tačke ili crte. Gotovo su uvijek nekancerozne i obično ne zahtijevaju dodatna ispitivanja ili praćenje.
- Mikrokalcifikacije. One se prikazuju kao fine bijele tačkice, slične zrncima soli. Iako su obično nekancerozne, određeni obrasci mogu biti rani znak karcinoma.
Ako kalcifikacije dojke na vašem početnom mamogramu djeluju sumnjivo, bit ćete pozvani na dodatne snimke sa povećanjem kako bi se kalcifikacije detaljnije pregledale. Ako i drugi mamogram izazove zabrinutost u vezi s mogućim rakom, ljekar može preporučiti biopsiju dojke kako bi se postavila konačna dijagnoza. Ako se kalcifikacije čine nekanceroznim, ljekar može preporučiti da nastavite s redovnim godišnjim pregledima ili vas uputiti na kontrolni pregled za šest mjeseci kako bi se potvrdilo da se kalcifikacije ne mijenjaju.
Uzroci
Ponekad kalcifikacije mogu ukazivati na rak dojke, poput duktalnog karcinoma in situ (DCIS), ali većina kalcifikacija nastaje kao rezultat benignih stanja.
Mogući uzroci kalcifikacija dojke uključuju:
- Rak dojke
- Ciste dojke
- Sekret ili ostaci ćelija
- Duktalni karcinom in situ (DCIS)
- Fibroadenom
- Ektazija mliječnih kanala
- Prethodna povreda ili operacija dojke (masna nekroza)
- Prethodna radioterapija za rak
- Kalcifikacija kože (dermalna) ili krvnih sudova (vaskularna)
Proizvodi koji sadrže radioopake materijale ili metale, poput dezodoransa, krema ili pudera, mogu na mamogramu izgledati kao kalcifikacije, otežavajući interpretaciju da li su kalcifikacije benigne ili kancerozne prirode. Zbog toga, prilikom mamografije, ne preporučuje se korištenje bilo kakvih proizvoda za kožu.
Kada posjetiti ljekara
Ako radiolog posumnja da su kalcifikacije dojke povezane s prekanceroznim promjenama ili karcinomom dojke, možda ćete morati uraditi dodatni mamogram sa povećanjem radi detaljnijeg pregleda kalcifikacija. Takođe, radiolog može preporučiti biopsiju dojke kako bi se testirao uzorak tkiva dojke.
Radiolog može zatražiti prethodne snimke mamografije radi poređenja i utvrđivanja jesu li kalcifikacije nove ili su se promijenile u broju ili obrascu. Ako kalcifikacije dojke izgledaju kao da su nastale zbog benignog stanja, radiolog može preporučiti praćenje za šest mjeseci i ponovnu mamografiju sa povećanjem. Radiolog će provjeriti ima li promjena u obliku, veličini i broju kalcifikacija ili će utvrditi da su ostale nepromijenjene.
Više informacija o važnim temama pročitajte na našem blogu.
Izvor: Mayo Clinic