Lobularni karcinom in situ (LCIS) je stanje u kojem se abnormalne ćelije formiraju u mliječnim žlijezdama (lobulama) u dojci. Lobularni karcinom in situ (LCIS) nije rak, ali dijagnoza LCIS-a ukazuje na povećan rizik od razvoja raka dojke.
LCIS se obično ne otkriva na mamogramu. Ovo stanje se najčešće otkriva nakon biopsije dojke koja se radi u slučaju da postoji sumnjiva kvržica u dojci ili abnormalnost na mamogramu.
Žene sa LCIS-om imaju povećan rizik od razvoja invazivnog karcinoma dojke. Ako vam je dijagnosticiran LCIS, vaš ljekar može preporučiti češće preglede dojki i razmotriti medicinske tretmane za smanjenje rizika od nastanka i razvoja invazivnog raka dojke.
Simptomi
Lobularni karcinom in situ (LCIS) obično ne uzrokuje nikakve znakove ili simptome. Obzirom da LCIS indicira povećan rizik od razvoja invazivnog karcinoma dojke, preporučuje se pomno praćenje od strane ljekara ukoliko se njegovo prisustvo otkrije prilikom pregleda. Vaš ljekar može slučajno otkriti LCIS, na primjer, tokom biopsije dojke kako bi procijenio da li se radi o benignoj ili malignoj kvržici u dojci ili prilikom ispitivanja sumnjivog područja pronađenog na mamografiji.
Kada se obratiti ljekaru
Zakažite pregled kod doktora ako primijetite promjene na dojci, kao što su kvržica, područje kože koje je naborano ili izgleda neobično, zadebljanje ispod kože, ili iscjedak iz bradavice.
Razgovarajte s ljekarom o tome kada biste trebali razmisliti o skriningu za karicnom dojke i koliko često ga treba ponavljati. Većina stručnjaka preporučuje redovni skrining za rak dojke počevši od 40-te godine života. Razgovarajte sa svojim ljekarom o tome šta je najbolje za vas.
Uzroci
Nije potpuno jasno šta uzrokuje LCIS. LCIS počinje kada ćelije u mliječnoj žlijezdi (lobuli) dojke razviju genetske mutacije koje uzrokuju abnormalni izgled dojke. Te abnormalne ćelije ostaju u lobuli i ne šire se niti prodiru u obližnje tkivo dojke.
Ako se LCIS otkrije tokom biopsije dojke, to ne znači da imate karcinom. Međutim, prisustvo LCIS-a povećava vaš rizik od razvoja raka dojke i povećava šanse za razvojem invazivnog karcinoma dojke.
Smatra se da je rizik od raka dojke kod žena kojima je dijagnosticiran LCIS približno 20 posto. Drugim riječima, na svakih 100 žena sa dijagnozom LCIS-a, 20 će razviti rak dojke, dok 80 neće. Rizik od razvoja karicnoma dojke kod žena u općoj populaciji smatra se da iznosi oko 12 posto. Drugim riječima, na svakih 100 žena u općoj populaciji, 12 će razviti rak dojke.
Više se informišite o korisnim temama na našem blogu.
Izvor: Mayo Clinic