Uzorci uzeti iz vaše dojke pregledaju se od strane ljekara sa posebnom obukom, koji se zove patolog. Nakon testiranja uzoraka, patolog izrađuje izvještaj o nalazima. Vaši doktori će koristiti ovaj patološki nalaz kako bi vam pomogli u daljnjem liječenju.
Informacije u ovom blogu služe da vam pomognu razumjeti neke od medicinskih termina koje možete vidjeti u svom patološkom nalazu nakon biopsije dojke, koja može biti iglena biopsija ili hirurška biopsija.
U iglenoj biopsiji koristi se šuplja igla za uzimanje uzoraka iz suspektnog (sumnjivog) područja u vašoj dojci. U nekim situacijama može biti potrebna hirurška biopsija. To može biti inciziona biopsija, u kojoj se uklanja samo dio suspektnog područja, ili eksciziona biopsija, koja uklanja cijelo sumnjivo područje, često zajedno sa dijelom okolnog normalnog tkiva. Eksciziona biopsija je vrlo slična vrsti operacije očuvanja dojke koja se zove lumpektomija.
Termini koji opisuju benigne nekancerozne promjene
- Adenoza
- Sklerozirajuća adenoza
- Apokrina metaplazija
- Ciste
- Promjena kolumnarnih ćelija
- Hiperplazija kolumnarnih ćelija
- Kolagena sferuloza
- Duktalna ektazija
- Promjene kolumnarnih ćelija sa izraženim apikalnim vrhovima i sekrecijama (CAPSS)
- Papilomatoza
- Fibrocistične promjene
Sve ove su benigne (nekancerozne) promjene koje patolog može vidjeti. Ovi poremećaji obično ne zahtijevaju liječenje osim ako uzrokuju simptome koji smetaju. Većina ovih stanja ne utiče na budući rizik od raka dojke.
Masna nekroza
Masna nekroza je benigno (nekancerozno) stanje koje nije povezano sa rizikom od raka. Najčešće je uzrokovana traumom (povredom) dojke. Može se također razviti nakon operacije dojke ili radioterapije, iako se može pojaviti čak i ako ništa od toga nije prisutno.
Uobičajena duktalna hiperplazija (UDH)
UDH je čest, benigni (nekancerozni) nalaz u kojem dolazi do prekomjernog rasta ćelija koje oblažu mliječne kanale u dojci, ali ćelije izgledaju gotovo normalno. (Može se opisati i kao umjerena ili floridna hiperplazija uobičajenog tipa, bez atipije.)
UDH ne treba liječiti, iako je povezana sa blago povećanim rizikom od razvoja raka dojke u budućnosti.
Radijalni ožiljak ili kompleksna sklerozirajuća lezija
Ovi termini opisuju benigni (nekancerozni) nalaz koji pod mikroskopom izgleda kao ožiljak (iako nije stvarni ožiljak).
Ako se radijalni ožiljak pronađe nakon ekscizione biopsije, obično nije potrebna daljnja akcija. Međutim, ako se otkrije tokom iglene biopsije, situacija je složenija. Ako je područje malo i potpuno uklonjeno iglenom biopsijom ili nije povezano s nalazom na mamogramu, daljnje liječenje možda neće biti potrebno. Za lezije koje su veće ili nisu potpuno uklonjene iglenom biopsijom, možda će biti potrebno ukloniti više tkiva jer se ponekad radijalni ožiljci nalaze u blizini nečeg ozbiljnijeg što može zahtijevati liječenje.
Ako vaš nalaz spominje radijalne ožiljke, razgovarajte sa svojim ljekarom o tome šta je najbolje u vašem slučaju.
Papilom (ili intraduktalni papilom)
Intraduktalni papilom je vrsta benigne (nekancerozne), bradavičaste izrasline unutar mliječnog kanala.
Ako se papilom pronađe tokom ekscizione biopsije, obično nije potrebno daljnje liječenje. Ako je papilom dijagnosticiran na osnovu iglene biopsije, situacija je složenija. Ako je papilom mali i ono što se vidjelo na mamogramu liči na papilom (a ne nešto ozbiljnije), daljnje liječenje možda neće biti potrebno, osim ako ne izaziva simptome poput bola ili iscjetka iz bradavice. Međutim, doktor može preporučiti uklanjanje više tkiva iz tog područja kako bi se osiguralo da u blizini nema nečeg ozbiljnijeg.
Razgovarajte sa svojim ljekarom o tome šta je najbolje u vašem slučaju.
Ravna epitelna atipija
Ravna epitelna atipija nije rak. Međutim, ponekad se nalazi u blizini nečeg ozbiljnijeg.
Ako se ravna epitelna atipija otkrije tokom ekscicione biopsije, najčešće nije potrebna daljnja akcija. Ako se ravna epitelna atipija vidi tokom iglene biopsije, ljekar može preporučiti uklanjanje dijela tkiva oko mjesta biopsije operacijom. Druga opcija može biti praćenje tog područja mamografijama u budućnosti.
Budući da nije jasno kako je najbolje liječiti ravnu epitelnu atipiju, važno je da razgovarate sa svojim doktorom ako vaša biopsija pokaže ovaj nalaz.
Fibroadenom, filodes tumor ili fibroepitelna lezija
Fibroadenom je najčešći benigni (nekancerozni) tumor u dojci. Ako se dijagnosticira iglenom biopsijom, a ono što se vidjelo na mamogramu izgleda kao fibroadenom (a ne nešto ozbiljnije), obično nije potrebno uklanjanje i može se pratiti bez daljnjeg liječenja. Ako tumor raste ili uzrokuje probleme s izgledom dojke, može se ukloniti.
Filodes tumor je vrlo rijedak tumor dojke koji se razvija iz ćelija strome (vezivnog tkiva) dojke. Drugi nazivi za ove tumore su filoidni tumor i cistosarkom filodes. Ovi tumori su obično benigni, ali mogu brzo rasti i vratiti se, uzrokujući abnormalan izgled dojke ako nisu potpuno uklonjeni.
Rijetko, ovi tumori mogu biti maligni (kancerozni). Neki maligni filodes tumori mogu se proširiti izvan dojke, iako se to događa rjeđe nego kod uobičajenijih vrsta raka dojke.
Ako se filodes tumor dijagnosticira iglenom biopsijom, najčešće se liječi njegovim potpunim uklanjanjem (često operacijom očuvanja dojke).
Ponekad patologu može biti teško utvrditi da li je rast (tumor) fibroadenom ili filodes tumor kada gleda igleni biopsijski uzorak. U tom slučaju, patolog ga može nazvati „celularna fibroepitelna lezija” ili „benigna fibroepitelna neoplazma”. Budući da bi mogao biti filodes tumor, najčešće se tretira potpunim uklanjanjem.
Mikrokalcifikacije ili kalcifikacije
Mikrokalcifikacije ili kalcifikacije su mali talozi kalcija koji se mogu naći u nekanceroznim i kanceroznim lezijama dojke. Mogu se vidjeti i na mamogramima i pod mikroskopom.
Budući da se određene kalcifikacije mogu naći u kancerogenim područjima, njihovo prisustvo na mamogramu može dovesti do biopsije tog područja. Nakon biopsije, patolog pregleda uklonjeno tkivo kako bi se uvjerio da sadrži kalcifikacije. Ako su kalcifikacije prisutne, ljekar zna da je biopsija uzela uzorak iz ispravnog (abnormalnog) područja koje se vidjelo na mamogramu.
Posebni laboratorijski testovi koji se mogu raditi na biopsijskim uzorcima
- Citoheratin visoke molekularne težine (HMWCK)
- CK903
- CK5/6
- p63
- Aktin specifičan za mišiće
- Teški lanac glatkih mišića miozina
- Kalponin
- Keratin
Ovo su posebni testovi koji se mogu koristiti kako bi se dijagnosticirale različite vrste lezija dojke. Nisu svi biopsijski uzorci podložni ovim testovima. Bilo da vaš izvještaj spominje ove testove ili ne, to nema utjecaja na tačnost vaše dijagnoze.
Educirajte se o sličnim temama na našem blogu.
Izvor: American Cancer Society