Potpuno je normalno da imate brige ili pitanja u vezi s pregledima koji se koriste za otkrivanje raka dojke, kao što su snimanja dojki. U nastavku saznajte više o tim pregledima.

Dijagnoza karcinoma dojke tokom trudnoće je rijetka. Jedna od 3.000 trudnica dobije dijagnozu raka dojke. Nisu sve kvržice u dojkama znak karcinoma, ali ako napipate kvržicu, važno je odmah obavijestiti ljekara. Nemojte čekati da se porodite kako biste provjerili promjenu na dojci.

Mamografija tokom trudnoće

Skrining mamografijom se obično ne radi tokom trudnoće, osim ako ne postoje jasni znakovi ili simptomi raka dojke. Međutim, simptomi karcinoma dojke teško se mogu prepoznati tokom trudnoće. Dojke nateknu i postanu osjetljive kako se mliječni kanali šire i pripremaju za dojenje. Ova otečenost može otežati otkrivanje manjih kvržica i postavljanje dijagnoze.

Da li je moguće raditi mamografiju tokom trudnoće?

Ako ste trudni i imate povećan rizik od raka dojke ili simptome koji vas zabrinjavaju, ljekar vam može preporučiti mamografiju. Mamografija se smatra prilično sigurnom tokom trudnoće jer koriste vrlo malu količinu zračenja. Zračenje je usmjereno samo na dojku, tako da se minimalno širi na ostatak tijela. Radi dodatne zaštite, donji dio stomaka se prekriva olovnim štitom koji blokira zračenje.

Alternativa mamografiji tokom trudnoće

Ultrazvuk ne koristi zračenje i zato ga ljekari smatraju sigurnom metodom za pregled kvržica u dojkama tokom trudnoće. Ultrazvuk može pokazati da li se radi o cisti ispunjenoj tečnošću ili o čvrstoj masi koja može, ali i ne mora biti kancerogena. Ipak, ultrazvuk nije uvijek pouzdan u razlikovanju da li su čvrste mase kancerogene. Ako ultrazvuk pokaže da postoji čvrsta masa, sljedeći korak je obično mamografija.

MRI dojke također ne koristi zračenje. Međutim, za ovaj snimak se često koristi kontrastno sredstvo zvano gadolinij, koje se ubrizgava u krvotok kako bi slike bile jasnije. Budući da gadolinij može proći kroz posteljicu, ljekari ga izbjegavaju tokom trudnoće.

Ipak, neki ljekari mogu preporučiti MRI dojke ako mamografija ukaže na promjenu koja izgleda kao rak, čak i tokom trudnoće. MRI je moguće obaviti i bez kontrasta, pa se možete raspitati kod svog ljekara da li je takva opcija dostupna za vas.

PET skeniranja, scintigrafije kostiju i CT skeniranja izlažu fetus većem nivou zračenja, pa ih doktori ne preporučuju kao dio skrininga karcinoma dojke tokom trudnoće.

Biopsija

Ako rezultati snimanja nisu jasni ili postoji sumnja da je kvržica kancerogena, ljekar može ukloniti mali uzorak tkiva iz sumnjivog područja. Ovaj postupak se zove biopsija.

Najčešći tip biopsije dojke je biopsija iglom velikog promjera (eng. core needle biopsy), koja se uglavnom radi ambulantno. Nakon što se područje anestezira lokalnim anestetikom, ljekar koristi šuplju iglu kako bi uzeo uzorak tkiva. Budući da lokalna anestezija nosi vrlo nizak rizik za fetus, ova vrsta biopsije se smatra sigurnom tokom trudnoće, kao i za žene koje doje.

Ako rezultati biopsije iglom nisu jasni, ljekar može preporučiti hiruršku biopsiju, poznatu i kao ekscizijska biopsija. Ovaj zahvat često zahtijeva opću anesteziju, koja nosi mali rizik za fetus. Tokom postupka, ljekar uklanja veći dio tkiva dojke ili čak cijelu kvržicu kroz mali rez.

Hirurška biopsija nosi veći rizik od infekcije jer je invazivniji postupak. Također postoji mogućnost da mlijeko curi u operisano područje. U tom slučaju, višak mlijeka se može ukloniti istom vrstom šuplje igle koja se koristi za biopsiju iglom (poznatu kao aspiracija tankom iglom ili fine needle aspiration).

Važno je znati! Informišite se o mnogim drugim korisnih temama na našem blogu.

Izvor: Breastcancer.org