Kada se dijagnosticira rak dojke, uzorci prikupljeni tokom biopsije, vađenja krvi ili drugih testova šalju se u patološku laboratoriju. Patolog (liječnik koji koristi laboratorijske testove za dijagnosticiranje bolesti kao što je rak) će pregledati uzorke i može provesti druge specijalne testove kako bi bolje klasifikovao rak.

Ovi testovi također mogu pomoći u odabiru određenih lijekova koji bi mogli bolje djelovati na vaš karcinom. Ovo se ponekad naziva preciznom ili personaliziranom medicinom jer je precizna (ili specifična) za karakteristike vašeg raka.

Rezultati ovih testova su opisani u patološkom izvještaju, koji je obično dostupan u roku od sedmicu ili dvije. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja o vašim patološkim rezultatima ili bilo kojim dijagnostičkim testovima, razgovarajte sa svojim doktorom. Ako je potrebno, možete dobiti drugo mišljenje o vašem patološkom izvještaju slanjem uzoraka tkiva patologu u drugoj laboratoriji.

Testovi za određene proteine na tumorskim ćelijama

Laboratorijski testovi mogu se obaviti kako bi se provjerili određeni proteini na ćelijama raka.

  • Proteini hormonskih receptora: Svi karcinomi dojke se testiraju na hormonske receptore (proteine). Konkretno,karcinom se testira na estrogenski receptor (ER) i progesteronski receptor (PR). Pročitajte više na Status hormonskih receptora kod karcinoma dojke.
  • HER2 protein: Svi invazivni karcinomi dojke testiraju se na HER2 protein kako bi se utvrdilo da li se proizvodi u prekomjernim količinama. Ako nije jasno koliko HER2 proteina je prisutno, mogu se provesti molekularni testovi kako bi se vidjelo koliko kopija HER2 gena ćelije raka imaju. Za više informacija o HER2 genu i proteinu pogledajte HER2 pozitivni rak dojke.
  • PD-L1 protein: Osobe s uznapredovalim ili metastatskim trostruko negativnim rakom dojke mogu imati testirano svoje kancerogeno tkivo na PD-L1 protein. On može pokazati da li je vjerovatnije da će rak reagovati na liječenje određenim imunoterapijskim lijekovima uz kemoterapiju.

Molekularni testovi za promjene gena

U nekim slučajevima, liječnici mogu testirati određene promjene gena u kancerogenim ćelijama dojke koje bi mogle značiti da određeni ciljani lijekovi ili imunoterapijski lijekovi mogu pomoći u liječenju raka.

Ovi molekularni testovi (također poznati kao genomski testovi ili biomarkeri) mogu se obaviti na tkivu uzetom tokom biopsije ili operacije raka dojke. Ako je uzorak biopsije premali i svi molekularni testovi se ne mogu obaviti, testiranje se može obaviti i iz krvi, slično kao i redovna analiza krvi. Ova krv sadrži DNK mrtvih tumorskih ćelija (poznatu kao cirkulišuća tumorska DNK, ili ctDNK). Dobijanje tumorske DNK putem vađenja krvi ponekad se naziva “tečna biopsija” i može imati prednosti u odnosu na standardnu biopsiju iglom, koja može nositi određene rizike.

Neke od promjena koje se mogu testirati uključuju:

  • Mutacije gena BRCA1 i BRCA2: Za žene s uznapredovalim HER2-negativnim rakom dojke, vaš liječnik može vas testirati (ne vaše kancerogene ćelije) na nasljednu BRCA1 ili BRCA2 mutaciju (promjenu gena). Ako imate jednu od ovih promjena gena, liječenje ciljanima lijekovima mogla bi biti prava opcija.
  • Mutacije gena PIK3CA, AKT1 i PTEN: Ova tri gena kodiraju proteine u istom signalnom putu unutar ćelija, a koji im može pomoći u rastu. Kancerogene ćelije ponekad imaju promjene u jednom od ovih gena. Ako imate uznapredovali rak dojke koji je hormonski receptor-pozitivan i HER2-negativan, i ako ćelije raka pokazuju promjene u jednom od ovih gena, ciljani lijekovi uz hormonske lijekove bi mogli biti opcija za liječenje.
  • Mutacije gena ESR1: Geni ESR1 sadrže upute ćelije za protein estrogenskog receptora (ER). Mutacije u ovom genu mogu učiniti da karcinom dojke bude manje osjetljiv na liječenje određenim oblicima hormonske terapije. Ova promjena gena može se testirati u uzorku vaše krvi.
  • Testiranje MSI i MMR: Ćelije raka dojke mogu biti testirane kako bi se utvrdilo pokazuju li visoke nivoe promjena gena nazvanih mikrosatelitska nestabilnost (MSI). Također se može izvršiti testiranje kako bi se utvrdilo imaju li ćelije raka promjene u bilo kojem od gena za popravak neusklađenosti (MMR) (MLH1, MSH2, MSH6 i PMS2). Ćelije karcinoma dojke koje imaju visok nivo mikrosatelitske nestabilnosti (MSI-H) ili defekt u genu za popravak neusklađenosti (dMMR) mogle bi se liječiti imunoterapijskim lijekovima.
  • Tumorsko mutacijsko opterećenje (TMB): TMB je mjera broja mutacija gena (promjena) unutar ćelija raka. Ćelije raka dojke koje imaju mnogo mutacija gena (visok TMB) mogu biti prepoznate kao abnormalne i napadnute od strane imunološkog sistema tijela.
  • Promjene gena NTRK: Neke ćelije raka dojke mogu imati promjene u jednom od NTRK gena. Ove promjene gena mogu ponekad dovesti do rasta raka.

Krvni testovi

Krvni testovi se ne koriste za dijagnosticiranje raka dojke, ali mogu pomoći u dobivanju uvida u opće zdravstveno stanje osobe. Na primjer, mogu se koristiti za utvrđivanje da li je osoba dovoljno zdrava za operaciju ili određene vrste kemoterapije.

Kompletna krvna slika (KKS) pokazuje da li vaša krv ima normalan broj različitih vrsta krvnih ćelija. Na primjer, može pokazati da li imate anemiju (niski broj crvenih krvnih zrnaca), da li biste mogli imati problema s krvarenjem (zbog niskog broja krvnih pločica), ili da li ste u povećanom riziku od infekcija (zbog niskog broja bijelih krvnih zrnaca). Ovaj test može se ponavljati redovno tokom liječenja, jer mnogi lijekovi protiv raka mogu utjecati na ćelije koje stvaraju krv u koštanoj srži.

Testovi krvne hemije mogu pomoći u otkrivanju da li neki od vaših organa, kao što su jetra ili bubrezi, ne funkcionišu kako treba. Na primjer, ako se rak proširio na kosti, to može uzrokovati više nego normalne nivoe kalcija i alkalne fosfataze. Ako se rak dojke proširi na jetru, to može ponekad uzrokovati visoke nivoe testova funkcije jetre, kao što su aspartat aminotransferaza (AST) ili alanin aminotransferaza (ALT). Rak dojke se ne širi na bubrege, ali ako vaši krvni nalazi pokazuju da bubrezi ne funkcionišu dobro, određeni kemoterapijski lijekovi možda neće biti korišteni.

Kancerogene ćelije dojke ponekad proizvode supstance koje se nazivaju tumorski markeri, a koje se mogu naći u krvi. Za rak dojke koji se proširio na druge organe, tumorski markeri koji se mogu provjeriti uključuju karcinoembrionalni antigen (CEA), antigen raka 15-3 (CA 15-3) i antigen raka 27-29 (CA 27-29). Krvni testovi za ove tumorske markere se ne koriste sami za dijagnosticiranje ili praćenje raka dojke.

Informišite se o mnogim drugim korisnim temama na našem blogu.

Izvor: American Cancer Society