Rak dojke je najčešći kod žena starije dobi. Međutim, ako ste mlađa žena koja je imala karcinom dojke, možda se pitate da li je to uticalo na vašu plodnost (sposobnost začeća) i da li postoje dodatni rizici ukoliko zatrudnite.

Mnoge žene mogu zatrudnjeti nakon liječenja karcinoma dojke. Ipak, neki tretmani mogu otežati začeće. Ako mislite da biste jednog dana željeli imati djecu ili želite zadržati tu opciju otvorenom, najbolje je razgovarati s ljekarom o tome prije nego što započnete liječenje raka dojke.


Mogu li imati dijete nakon raka dojke?

Neki tretmani za rak dojke mogu utjecati na plodnost žene. Na primjer, kemoterapija za karcinom dojke može oštetiti jajnike, što ponekad uzrokuje trenutnu ili odloženu neplodnost. Ipak, mnoge žene uspiju zatrudnjeti nakon liječenja.


Da li trudnoća ili dojenje mogu uzrokovati povratak raka dojke?

Mnogi karcinomi dojke osjetljivi su na estrogen. Zbog toga postoji zabrinutost da bi visoki nivoi hormona tokom trudnoće kod žena koje su imale rak dojke mogli povećati rizik od povratka karcinoma. Međutim, studije nisu pokazale da trudnoća povećava rizik od povratka raka nakon uspješnog liječenja.

Neke žene možda neće moći dojiti nakon liječenja karcinoma dojke, zavisno o vrsti liječenja i drugim faktorima (vidi dolje). Ali, za one koje mogu, dojenje nakon liječenja se ne smatra faktorom rizika za povratak raka dojke. Dojenje, posebno u trajanju od godinu dana ili više, povezano je sa manjim rizikom od razvoja karicnoma dojke. Ipak, postoji manje istraživanja o tome da li dojenje može smanjiti rizik od povratka raka nakon liječenja.


Koliko dugo nakon liječenja raka dojke trebam čekati prije nego što zatrudnim?

Izliječenim ženama od raka dojke koje žele zatrudnjeti ponekad se savjetuje da čekaju najmanje dvije godine nakon završetka liječenja prije pokušaja. Idealno vrijeme čekanja nije jasno definirano. Smatra se da su dvije godine dovoljne za otkrivanje eventualnog ranog povratka karcinoma, što bi moglo uticati na vašu odluku o trudnoći.

Kod žena s hormonski receptor-pozitivnim rakom dojke, adjuvantna hormonska terapija obično se preporučuje u trajanju od 5 do 10 godina nakon početnog liječenja. Ženama koje žele imati djecu tokom ovog perioda često se savjetuje da uzimaju hormonsku terapiju najmanje dvije godine prije nego što je prekinu. Nakon prestanka terapije, preporučuje se sačekati nekoliko mjeseci prije pokušaja trudnoće. Hormonska terapija se može nastaviti nakon rođenja djeteta.

Imajte na umu da savjeti o čekanju dvije godine nisu zasnovani na podacima iz kliničkih ispitivanja. Neki oblici raka dojke mogu se vratiti i nakon dvije godine, pa je svaka situacija drugačija. Vaša odluka treba uzeti u obzir mnoge faktore, uključujući vaše godine, želju za više trudnoća, tip raka dojke i rizik od ranog povratka bolesti.


Ako zatrudnim, da li moja historija raka dojke može ugroziti bebu?

Historija karcinoma dojke povezana je sa povećanim rizikom od određenih komplikacija u trudnoći. Komplikacije mogu uključivati: prijevremeni porod, rađanje djeteta s malom porođajnom težinom i potrebu za carskim rezom (C-sekcijom).

Međutim, istraživanja nisu pokazala da izliječeni karcinom dojke direktno utiče na dijete. Nema povećanog rizika od urođenih mana ili drugih dugoročnih zdravstvenih problema kod djece rođene od strane žena koje su imale karcinom dojke.


Može li liječenje raka dojke uticati na moje nerođeno dijete?

Ako još uvijek primate bilo koju vrstu liječenja za rak dojke, uključujući kemoterapiju, hormonsku terapiju, ciljanu terapiju ili imunoterapiju, obratite se doktoru. Važno je razgovarati sa ljekarom prije nego što pokušate zatrudnjeti.

Mnogi od ovih lijekova mogu utjecati na fetus u razvoju, pa je sigurnije čekati dok se liječenje potpuno ne završi prije nego što zatrudnite.

Također, važno je zapamtiti da rani prekid liječenja može povećati rizik od ponovnog rasta ili povratka raka. Pogledajte Rak dojke tokom trudnoće za više informacija.


Mogu li dojiti nakon liječenja raka dojke?

Ako ste imali operaciju dojke i/ili zračenje, možda ćete imati problema s dojenjem na zahvaćenoj dojci. To može uključivati smanjenu proizvodnju mlijeka na toj dojci, kao i strukturne promjene koje mogu uzrokovati bol tokom dojenja ili otežati bebi da se pričvrsti na dojku. Ipak, mnoge žene uspijevaju dojiti.

Ako još uvijek uzimate lijekove za liječenje raka dojke (poput hormonske terapije), vrlo je važno razgovarati s ljekarom prije nego što pokušate dojiti. Neki lijekovi mogu ući u majčino mlijeko i utjecati na dijete.


Razgovarajte s ljekarom

Ako imate ili ste imali karicinom dojke i razmišljate o trudnoći, razgovarajte sa svojim ljekarom. Pitajte kako rak i njegovo liječenje mogu utjecati na vaše šanse za trudnoću. Također se raspitajte da li trudnoća može utjecati na rizik od povratka karcinoma.

U mnogim slučajevima, savjetovanje može pomoći da razjasnite opcije koje imate kao osoba koja je preživjela rak dojke i planira trudnoću.


Saznajte mnogo korisnih informacija na našem blogu.

Izvor: American Cancer Society